LH55VHCRBGBXEN
In Stock
Samsung VH55C-R, 139.7 cm (55"), LCD, 1920 x 1080 pixels, 24/7
More Information
Display technology LCD
SKU LH55VHCRBGBXEN
EAN 8806095363912
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family VHC-R
PDF URLs View PDF
Samsung VH55C-R. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display technology: LCD, Display brightness: 700 cd/m², HD type: Full HD, Operating hours (hours/days): 24/7. Product colour: Black
Display
Display technologyLCD
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Panel typeIPS
Aspect ratio16:9
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Display brightness700 cd/m²
Contrast ratio (typical)1100:1
Response time0.008 s
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Colour gamut72%
Operating hours (hours/days)24/7
Haze rate28%
Display diagonal (metric)138 cm
Pixel frequency78 MHz
Contrast ratio (dynamic)140000:1
Horizontal scan range57.3 - 70 kHz
Vertical scan range47 - 63 Hz
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)0.44 mm
Bezel width (side)0.44 mm
Bezel width (bottom)0.44 mm
Tiled bezel width0.44 mm
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
Product colourBlack
Bezel colourBlack
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDMI input ports quantity2
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
DisplayPorts quantity1
DisplayPorts in1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portYes
USB ports quantity1
HDCP version2.2
HDCPYes
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
IR input ports quantity1
Audio outputYes
Audio inputYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Video outYes
Power
Power consumption (typical)250 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours155 kWh
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (sleep)0.5 W
Technical details
Compliance certificatesCB, Federal Communications Commission (FCC)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%