55BDL3305X/00
In Stock
55", 1920 x 1080 Full HD, 2x 10 W, 2x HDMI, VGA, DVI-D, 2x DisplayPort, RJ-45, VESA, G
  • 55"
  • Direct LED Backlights
  • Full HD
  • 500 cd/m2
More Information
SKU 55BDL3305X/00
EAN 8721038101478
Manufacturer Philips
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
Add Android processing power with an optional CRD50 module
FailOver ensures that content is always playing
Full HD monitors. Brilliant images. Clear contrast
OPS slot allows for PC embedding without cabling
Tiling mode. Create tiled 4K videowalls of any size
Display
Display technologyLCD
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Display brightness500 cd/m²
Display number of colours16.7 million colours
Contrast ratio (typical)1200:1
Response time0.008 s
Native refresh rate60 Hz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Operating hours (hours/days)24/7
Haze rate25%
LED backlightYes
Display diagonal (metric)139.7 cm
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Native aspect ratio16:9
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface400 x 400 mm
Product colourBlack
Operating system installedAndroid
Ports & interfaces
HDMI input ports quantity2
DVI portYes
VGA (D-Sub) input ports1
DVI-D ports quantity1
DisplayPorts quantity2
DisplayPorts in1
DisplayPorts out1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
USB portYes
USB ports quantity1
USB version2.0
OPS module slotYes
IR input ports quantity1
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Power
Power consumption (typical)164 W
Power consumption (max)228 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours163 kWh
Energy efficiency scaleA to G
Technical details
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesBSMI, CB, CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Width1211.3 mm
Depth97.8 mm
Height682.1 mm