LH32QMCEPGCXEN
In Stock
Samsung QM32C, Digital signage flat panel, 81.3 cm (32"), LCD, 1920 x 1080 pixels, Wi-Fi, 24/7
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 400cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH32QMCEPGCXEN
EAN 8806095205007
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family QMC
Samsung QM32C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: Full HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen. Product colour: Black
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal81.3 cm (32")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD typeFull HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.36375 x 0.36375 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate1%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)148.5 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
USB portYes
HDMI version1.4
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 100 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)55 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width727.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height421.9 mm
Display weight5.2 kg
Packaging data
Package width817 mm
Package depth119 mm
Package height507 mm
Package weight6.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeIPS
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Optional featuresSTN-L3200C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LCD Wi-Fi 400 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17&...