Neomounts LED-VW2000BLACK Videowall wall mount 32-75" - pop-out - max 70 kg
SKU
LED-VW2000BLACK
In Stock
More Information
Maximum screen size 75 "
Mounting type Wall
Maximum weight capacity 70 kg
SKU LED-VW2000BLACK
EAN 8717371445522
Manufacturer Neomounts
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
The Neomounts wall mount, model LED-VW2000BLACK is a fixed wall mount for flat screens up to 75" (191 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 14 to 30 centimetres. This wall mount is specially made to be used in video walls. The screen easily can be pulled out.
Neomounts LED-VW2000BLACK is suitable for flat screens up to 75" (191 cm). The weight capacity of this product is 70 kg each screen. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x400mm.
- Pop-out Video Wall Mount
- Pop-out function allows quick release for access
- Lateral shift brackets enable fast alignment
- Micro-adjustment at 8 points for seamless display alignment and level
- Lock and unlock switch knob help to lock/release display out of the pop-out module
- Kickstand provides 12° of tilt for easy cable management and maintenance
- Anti-theft design for additional security (require for a padlock)
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)70 kg
Minimum screen size81.3 cm (32")
Maximum weight capacity70 kg
Number of displays supported1
Mounting typeWall
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount600 x 400 mm
Maximum screen size190.5 cm (75")
Ergonomics
Tilt angle range0 - 12°
Distance to the wall (min)14.3 cm
Distance to the wall (max)30.6 cm
Design
TypeFixed floor stand
Housing materialSteel
Product colourBlack
Accepts padlockYes
Weight & dimensions
Weight12.8 kg
Package width200 mm
Package depth510 mm
Package height1030 mm
Package weight13.7 kg
Packaging data
Package width200 mm
Package depth510 mm
Package height1030 mm
Package weight13.7 kg
Technical details
Number of displays supported1
Package net weight13.7 kg
Master (outer) case net weight13.7 kg
Other features
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case width1030 mm
Master (outer) case length510 mm
Master (outer) case height200 mm
Master (outer) case gross weight16.3 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Products per pallet (EU)11 pc(s)
Quantity per master (outer) case1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Peerless DS-VW765-LQR signage display mount 165.1 cm (65") Black
Bestseller
Peerless DS-VW765-LQR signage display...
Chief LVS1UP signage display mount 2.03 m (80") Black