RT10A-L0N-18C12E0E
In Stock
10.1", 1920 x 1200, 4GB, 32GB, Indoor Screen, 6803FR Flex Range Imager, Front & Rear Cameras, Extended Battery, No GMS, DCP (Device Client Pack), 802.11ac, Bluetooth, Worldwide Mode, Android P
More Information
Display 10.1"
Memory 4GB
Mobile network connection No
SKU RT10A-L0N-18C12E0E
Manufacturer Honeywell
Availability Y
Fully Integrated Barcode Scanning
The Perfect Tablet for Your Environment
Fully Rugged
Stay Connected
Integrated Mobile Device Management
Full Range of Accessories
Minimized TCO with Mobility Edge
With its 10.1-inch bright, high-resolution, optically bonded display and a light yet durable form factor, the Honeywell RT10 rugged tablet is easy to use all day long, making it perfect for rapid user adoption. For data capture, the FlexRange dual-lens imager is capable of scans less than 0.1 m (5 in) all the way out to 10.7 m (35 ft), so users can easily capture barcodes from across the room without having to waste time getting close enough for a scan.
Display
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display brightness800 cd/m²
Display diagonal25.6 cm (10.1")
HD typeFull HD
Processor
Processor manufacturerQualcomm
Processor frequency2.2 GHz
Processor cores8
Processor familyQualcomm Snapdragon
Memory
Internal memory4 GB
Storage
Internal storage capacity32 GB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Maximum memory card size512 GB
Audio
Number of built-in speakers2
Speaker power1 W
Camera
Rear camera typeSingle camera
Rear camera resolution (numeric)13 MP
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)8 MP
Auto focusYes
Video recordingYes
Rear camera flashYes
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 5 (802.11ac)
WWANNot installed
Near Field Communication (NFC)Yes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Bluetooth version5.0
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Combo headphone/mic portYes
DC-in jackYes
Navigation
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
Sensors
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
GyroscopeYes
Design
Cable lock slot typeKensington
International Protection (IP) codeIP65
Device typeMobile tablet
Protection featuresDust resistant, Water resistant
Form factorSlate
Product colourBlack
CertificationMIL-STD-810G
Cable lock slotYes
Harmonized System (HS) code84713000
Rugged designYes
Technical details
Device typeMobile tablet
WWANNot installed
Form factorSlate
Product colourBlack
Processor manufacturerQualcomm
Performance
Position locationYes
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
GyroscopeYes
GalileoYes
BeiDouYes
Security
Cable lock slot typeKensington
Cable lock slotYes
Software
PlatformAndroid
Battery
Battery capacity10280 mAh
Weight & dimensions
Width271.9 mm
Depth198.3 mm
Height19.5 mm
Weight1.4 kg
Certificates
CertificationMIL-STD-810G
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell RT10A 32 GB 25.6 cm (10.1") Qualcomm Snapdragon 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Black Honeywell RT10A 32 GB 25.6 cm (10.1&qu...
Honeywell Thor VM1A 32 GB 20.3 cm (8") Qualcomm Snapdragon 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 8.1 Oreo Black Honeywell Thor VM1A 32 GB 20.3 cm (8&q...
Zebra XPAD L10 4G Intel® Pentium® 128 GB 25.6 cm (10.1") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 10 Pro Black Zebra XPAD L10 4G Intel® Pentium® 128...
Zebra ET80 128 GB 30.5 cm (12") Intel® Core™ i5 8 GB Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 10 Pro Black
Bestseller
Zebra ET80 128 GB 30.5 cm (12") I...
Getac F110 G7 Intel® Core™ i5 29.5 cm (11.6") Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Black Getac F110 G7 Intel® Core™ i5 29.5 cm...