We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 1W7HC internal hard drive 600 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
1W7HC
£158.59
£132.16
In Stock
600GB, 15000 rpm, 2.5", SAS
| SKU | 1W7HC |
|---|---|
| EAN | 5706998881892 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your system with the 600GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
DELL 1W7HC internal hard drive 600 GB...
£158.59
£132.16
|
Recommended
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
£194.88
£162.40
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
£202.87
£169.06
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£125.41
£104.51
|
HPE M6625 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2....
£166.66
£138.88
|
Bestseller
HPE 1.2TB SAS 12G Mission Critical 10K...
£271.49
£226.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1W7HC
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
WD10PURZ
|
613921-001
|
872479-B21
|
| Manufacturer |
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




