We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal hard drive 1 TB 7200 RPM
SKU
MS1TBE3.5USB/3.0
£88.70
£73.92
In Stock
1TB USB 3.0 3,5" 7200rpm power adapter included
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| SKU | MS1TBE3.5USB/3.0 |
|---|---|
| EAN | 5712505011836 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Width | 160 mm |
| Weight | 500 g |
| Package depth | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Depth | 28 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package depth | 28 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal ha...
£88.70
£73.92
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£124.69
£103.91
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
£62.14
£51.78
|
Recommended
HPE M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2....
£169.34
£141.12
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£133.30
£111.08
|
Popular
Western Digital Blue internal hard dri...
£77.99
£64.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS1TBE3.5USB/3.0
|
WD10PURZ
|
508010-001
|
597609-003-M6625
|
WD23PURZ
|
WD5000AZLX
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
N/A
|
Surveillance system
|
PC
|





