We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts CP-SSD-M2-MLC-2280-256 internal solid state drive M.2 256 GB
SKU
CP-SSD-M2-MLC-2280-256
£119.62
£99.68
In Stock
256GB M.2 SATA 2280 SSD 3D NAND Technology, TLC 523/458 Read/Write (MB/S) with SMI2259XT2 controller - Bulk Packaging (plastic bag)
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | MLC |
| SSD capacity | 256 GB |
| Component for | PC/notebook |
| SKU | CP-SSD-M2-MLC-2280-256 |
| EAN | 5704174222002 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
Looking for a solution that will slide right into your exciting setup?
CoreParts offers a wide range of Storage KITS for your setup, that match the performance of your original setup for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
CoreParts offers a wide range of Storage KITS for your setup, that match the performance of your original setup for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Memory type | MLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Performance | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | MLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector(s) | M+B-KEY |
| SSD form factor | M.2 |
| NAND controller | MLC |
| Drive capacity | 512 GB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Width | 70 mm |
| Weight | 60 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Screws included | No |
| Packaging content | |
| Screws included | No |
| Other features | |
| Connector(s) | M+B-KEY |
| NAND controller | MLC |
| Drive capacity | 512 GB |
You may also be interested in
| Product |
New
CoreParts CP-SSD-M2-MLC-2280-256 inter...
£119.62
£99.68
|
Hot Product
Origin Storage Inception TLC830 Pro Se...
£150.29
£125.24
|
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
£141.12
£117.60
|
Popular
Samsung PM991 M.2 1 TB PCI Express 3.0...
£127.68
£106.40
|
Recommended
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
£164.90
£137.42
|
Bestseller
Origin Storage Inception TLC830 Pro Se...
£92.26
£76.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-SSD-M2-MLC-2280-256
|
OTLC1TB3DNVMEM.2/80
|
SSDPEKNW010T8X1
|
MZVLQ1T0HALB-00000
|
49353
|
OTLC5123DNVMEM.2/80
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Origin Storage
|
Intel
|
Samsung
|
Verbatim
|
Origin Storage
|
| Interface |
N/A
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
MLC
|
3D TLC
|
3D2 QLC
|
3D TLC NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
250GB to 300GB
|
800GB to 1000GB
|
1000GB to 1200GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
500GB to 800GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|




