We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear USB 3.1 Type C to DP Active 4K Adapter - Male to Female - Thunderbolt and DP Compatible
SKU
26-0409
£18.86
£15.72
In Stock
USB 3.1 Type C to DP Active 4K Adapter - Male to Female - Thunderbolt and DP Compatible
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: DisplayPort Female
- Gold plated connectors
- Cable length: 100mm
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | 26-0409 |
| EAN | 5035624026223 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear USB 3.1 Type C to DP Activ...
£18.86
£15.72
|
Hot Product
Microconnect DP-DVI-MM-200 video cable...
£14.86
£12.38
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£18.79
£15.66
|
Microconnect DP-DVI-MM-300 video cable...
£15.41
£12.84
|
Lindy 1m DisplayPort to DVI-D Cable
£18.86
£15.72
|
Popular
Microconnect MDPDVI2 video cable adapt...
£21.50
£17.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0409
|
DP-DVI-MM-200
|
DP2HDMI
|
DP-DVI-MM-300
|
41490
|
MDPDVI2
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|




