We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco 1GB SD
SKU
SD-IE-1GB
£164.63
£137.19
In Stock
1GB SD Card module for Cisco IE 2000 switch series
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| SKU | SD-IE-1GB |
| EAN | 5715063870112 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Information technology professionals rely on Cisco quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. Cisco provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| Flash card type | SD |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Capacity | 1 GB |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco 1GB SD
£164.63
£137.19
|
Lexar 2000x 128 GB SDHC Class 10
£161.98
£134.98
|
Hot Product
SanDisk Ultra 1 TB MicroSDXC UHS-I Cla...
£201.18
£167.65
|
New
SanDisk Extreme 512 GB SDXC UHS-I Clas...
£144.32
£120.27
|
Recommended
SanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-II...
£237.89
£198.24
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
£143.81
£119.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SD-IE-1GB
|
LSD2000128G-BNNNG
|
SDSQUAC-1T00-GN6MA
|
SDSDXVV-512G-GNCIN
|
SDSDXDM-128G-GN4IN
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Lexar
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SD
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
SDXC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|





