We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief MPAUB signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
MPAUB
£479.81
£399.84
In Stock
Medium FUSION Manual Height Adjustable Mobile Cart
This mobile Fusion AV cart incorporates rounded edges and sleek features to give the cart a softer professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height can be adjusted by one person via hand or 1/2" hex bit on a power drill.
Note: shelf and CPU holder accessories sold separately.
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 50 and 70 inches (127 - 177 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
Note: shelf and CPU holder accessories sold separately.
- Sleek look suitable for multiple environments
- Turn knob allows single user to easily adjust the screen height by hand or 1/2" hex drill bit to any height between 50 and 70 inches (127 - 177 cm)
- Flexible cable covers allow lay in access anywhere along column
- Centris Technology provides tilt and roll with use of knobs
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |
You may also be interested in
| Product |
Chief MPAUB signage display mount 139....
£479.81
£399.84
|
Bestseller
Peerless DS-VW795-QR signage display m...
£596.96
£497.47
|
Popular
Peerless DS-VW765-LAND signage display...
£395.45
£329.54
|
Hot Product
B-Tech Universal Heavy Duty Pop-Out Wa...
£549.70
£458.08
|
New
Elo Touch Solutions Wallaby 55.9 cm (2...
£599.98
£499.98
|
Recommended
Neomounts FL45S-825BL1 TV floor stand...
£444.90
£370.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPAUB
|
DS-VW795-QR
|
DS-VW765-LAND
|
BT8310XL/B
|
E421325
|
FL45S-825BL1
|
| Manufacturer |
Chief
|
Peerless
|
Peerless
|
B-Tech
|
Elo Touch Solutions
|
Neomounts
|
| Mounting type |
Floor
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|





