We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief LVS1UP signage display mount 2.03 m (80") Black
SKU
LVS1UP
£316.49
£263.74
In Stock
ConnexSys Video Wall Portrait Mounting System with Rails
| SKU | LVS1UP |
|---|---|
| EAN | 0841872161167 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Y |
Chief's ConnexSys Video Wall Mounting System solves common video wall challenges of speed, alignment, serviceability and rigidity. The ConnexSys Video Wall Mounting System provides the ability to level each row once by using strut channel to connect multiple mounts together with a simple-to-install system that can handle the largest requirements.
The LVS1UP ConnexSys Video Wall system portrait mount ships with rails for each mount.
The LVS1UP ConnexSys Video Wall system portrait mount ships with rails for each mount.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 68 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2.5 - 4° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 495 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 826 mm |
| Package weight | 19 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 19 kg |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Chief LVS1UP signage display mount 2.0...
£316.49
£263.74
|
Hot Product
Peerless DS-VW765-LQR signage display...
£313.69
£261.41
|
B-Tech Back-to-Back Universal Flat Scr...
£315.68
£263.07
|
Bestseller
Peerless DS-VW755S signage display mou...
£333.89
£278.24
|
New
Elo Touch Solutions E048069 signage di...
£297.20
£247.67
|
Popular
Peerless DS-VW765-LAND signage display...
£395.45
£329.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVS1UP
|
DS-VW765-LQR
|
BT8428-150/B
|
DS-VW755S
|
E048069
|
DS-VW765-LAND
|
| Manufacturer |
Chief
|
Peerless
|
B-Tech
|
Peerless
|
Elo Touch Solutions
|
Peerless
|
| Mounting type |
N/A
|
Wall
|
Ceiling
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|





