We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 24 Port Cat5e UTP 1u Easypunch Patch Panel
SKU
72-3399
£33.97
£28.31
In Stock
Cat5e Easy Punch Panel 1U 24 Port
- Cat5e
- 1 Rack Unit (1u)
- 24 Port
- UTP
| SKU | 72-3399 |
|---|---|
| EAN | 5056750316309 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
The Cablenet Cat5e UTP 1u 24 port patch panels use a dual termination punch down block suitable for LSA or 110 tooling. 568B punch down blocks on rear of panel at 180 degrees to the front. Cable management is provided by the tray on which the IDC's are mounted with a tie down post secures the cables in the cabinet/rack.
Each port has a provision for individual labelling.
Coloured markings on punch down blocks and rear labels for correct cable termination.
Each port has a provision for individual labelling.
Coloured markings on punch down blocks and rear labels for correct cable termination.
| Network | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable types supported | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Label holder | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 109 mm |
| Features | |
|---|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet 24 Port Cat5e UTP 1u Easypunc...
£33.97
£28.31
|
Hot Product
Microconnect PP-004 patch panel 1U
£35.53
£29.61
|
Popular
Lindy 25990 patch panel 1U
£47.71
£39.76
|
Lanview LVO231544 patch panel 1U
£43.91
£36.59
|
Recommended
Lanview LVO231575 patch panel
£36.34
£30.28
|
Bestseller
Lanview LVN127603 patch panel 1U
£28.24
£23.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
72-3399
|
PP-004
|
25990
|
LVO231544
|
LVO231575
|
LVN127603
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Microconnect
|
Lindy
|
Lanview
|
Lanview
|
Lanview
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Wall mounting
|
Rack mounting
|
| Ports quantity |
24
|
24
|
24
|
24
|
6
|
24
|
| Rack capacity |
1U
|
1U
|
N/A
|
1U
|
N/A
|
1U
|





