We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02323-001 loudspeaker 2-way White Wired
SKU
02323-001
£538.94
£449.12
In Stock
Network Ceiling Speaker
- All-in-one speaker system; Connects to standard network; Easy installation with just one network cable (PoE); Remote health testing; Scalable and easy to integrate
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Product colour | White |
| SKU | 02323-001 |
| EAN | 7331021075894 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
AXIS C1211-E is an all-in-one speaker system that makes voice announcements smart and easy. It connects to standard network using one cable for both power (PoE) and connectivity. AXIS C1211-E offers flexible, discrete recessed ceiling installation, ideal for indoor environments but can also be used for protected outdoor areas like under the eaves. Additionally, it features a backbox that meets plenum requirements. It offers easy integration with your video management software (VMS), VoIP telephony, analytics, and more. Including a preconfigured digital signal processer (DSP) it produces clear voice every time. It also features a built-in microphone enabling remote health testing and 2-way audio talk-back. Furthermore, the embedded audio management software supports user, content, zone, and scheduling management.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Recommended usage | Universal |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Recommended usage | Universal |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Weight & dimensions | |
| Height | 150 mm |
| Diameter | 21.5 cm |
| Weight | 2 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Bluetooth | No |
You may also be interested in
| Product |
Axis 02323-001 loudspeaker 2-way White...
£538.94
£449.12
|
Axis C1111-E 2-way White
£663.53
£552.94
|
Axis C1410 Mk II 2-way White Wired
£439.49
£366.24
|
Algo 8189 loudspeaker 2-way Grey Wired
£509.39
£424.49
|
Algo 8186 loudspeaker 1-way Grey Wired...
£496.43
£413.69
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02323-001
|
02697-001
|
02838-001
|
8189
|
8186
|
| Manufacturer |
Axis
|
Axis
|
Axis
|
ALGO
|
ALGO
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
N/A
|
Grey
|
| RMS rated power |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5W to 10W
|




