We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apple 42mm Midnight Purple Modern Buckle - Medium
SKU
MGG74ZM/A
£131.56
£109.63
In Stock
42mm Midnight Purple Modern Buckle - Medium
| SKU | MGG74ZM/A |
|---|---|
| EAN | 0195950651157 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | Y |
The Modern Buckle with FineWoven is exquisitely crafted for an elegant look, using a durable micro‑twill that has a soft, suede‑like feel. What looks like a solid buckle is actually a two‑piece magnetic closure that’s delightfully simple to secure. We also added an inner layer of Vectran weave for strength and stretch resistance.
| Features | |
|---|---|
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Product colour | Purple |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polyester |
| Buckle colour | Stainless steel |
| Colour name | Midnight Purple |
| Compatibility | Watch 38 mm/40 mm/41 mm/42 mm |
| Band size | M |
| Clasp type | Buckle clasp, Magnetic clasp |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 76 mm |
| Package depth | 237 mm |
| Package height | 12.5 mm |
| Package weight | 66 g |
| Wrist size range | 145 - 165 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Apple 42mm Midnight Purple Modern Buck...
£131.56
£109.63
|
Recommended
Apple 46mm Natural Link Bracelet
£257.23
£214.36
|
Apple 46mm Slate Link Bracelet
£205.25
£171.04
|
Bestseller
Apple MGHP4ZM/A Smart Wearable Accesso...
£173.45
£144.54
|
Hot Product
Apple MGHT4ZM/A Smart Wearable Accesso...
£173.45
£144.54
|
Apple MGHN4ZM/A Smart Wearable Accesso...
£173.45
£144.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MGG74ZM/A
|
MXMF3ZM/A
|
MXMK3ZM/A
|
MGHP4ZM/A
|
MGHT4ZM/A
|
MGHN4ZM/A
|
| Manufacturer |
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Product colour |
Purple
|
Titanium
|
Grey
|
Natural
|
Black
|
Titanium
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Band
|
Band
|
Band
|
Band
|
Band
|
Band
|
| Compatible device type |
Smartwatch
|
Smartwatch
|
Smartwatch
|
Smartwatch
|
Smartwatch
|
Smartwatch
|




