We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 Box
SKU
100-100000590BOX
£312.29
£260.24
In Stock
AM5, 12 cores, 24 threads, 3.7 GHz base clock, 5.4 GHz boost clock, 64 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| SKU | 100-100000590BOX |
| EAN | 0730143314466 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
Serious Performance for Gamers and Creators
Enjoy serious speed and the ultimate power efficiency for gaming and creating. This processor comes fully unlocked, overclockable, and will remain cool and quiet with an included AMD Wraith Prism cooler with RGB LED lighting.
Enjoy serious speed and the ultimate power efficiency for gaming and creating. This processor comes fully unlocked, overclockable, and will remain cool and quiet with an included AMD Wraith Prism cooler with RGB LED lighting.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 7900 |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 9 |
| Processor cores | 12 |
| Box | Yes |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
£312.29
£260.24
|
Popular
Intel Xeon W-2225 processor 4.1 GHz 8....
£260.98
£217.48
|
Hot Product
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
£431.10
£359.25
|
Intel Core i7-12700K processor 25 MB S...
£284.12
£236.77
|
Intel Core i5-12600K processor 20 MB S...
£253.99
£211.66
|
Recommended
Intel Core i7-12700F processor 25 MB S...
£288.41
£240.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000590BOX
|
CD8069504394102
|
BX8071512900K
|
BX8071512700K
|
CM8071504555227
|
BX8071512700F
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
12
|
4
|
16
|
12
|
10
|
12
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|




