We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-25GB-BX-D-I-AO network transceiver module Copper 25000 Mbit/s SFP28
SKU
SFP-25GB-BX-D-I-AO
£527.77
£439.81
In Stock
MSA and TAA Compliant 25GBase-BX SFP28 Transceiver (SMF, 1330nmTx/1270nmRx, 10km, LC, Rugged)
| SKU | SFP-25GB-BX-D-I-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285094490 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This MSA and TAA compliant SFP28 transceiver provides 25GBase-BX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1330nmTx/1270nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complimenting wavelengths. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent MSA compliant® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Tx wavelength (max) | 1330 nm |
| Rx wavelength (max) | 1270 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120.7 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Weight | 181.44 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AddOn Networks SFP-25GB-BX-D-I-AO netw...
£527.77
£439.81
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£408.58
£340.48
|
Hot Product
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£533.53
£444.61
|
AddOn Networks 321-2133 network transc...
£480.40
£400.33
|
Popular
AddOn Networks Q28-100G-ESR4-DE-AO net...
£585.66
£488.05
|
AddOn Networks QSFP-100G-SR4-DE-AO net...
£638.30
£531.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-25GB-BX-D-I-AO
|
J9150D
|
SFP-10G-T-X=
|
321-2133-AO
|
Q28-100G-ESR4-DE-AO
|
QSFP-100G-SR4-DE-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
HPE
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP28
|
QSFP28
|
QSFP28
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Copper
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





