We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-25G-BX-D-I-AO network transceiver module Fiber optic SFP28
SKU
SFP-25G-BX-D-I-AO
£527.77
£439.81
In Stock
SMF, 1330nmTx/1270nmRx, 10km, LC, -40 to 85C
| SKU | SFP-25G-BX-D-I-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285094414 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Cisco® SFP-25G-BX-D-I compatible SFP28 transceiver provides 25GBase-BX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1330nmTx/1270nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complementing wavelengths. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Cisco® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 1330 nm |
| Rx wavelength (max) | 1270 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | BX |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Grey |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Grey |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP28 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Shipping (inner) case width | 12.1 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 181 g |
| Shipping (inner) case length | 6.99 cm |
| Shipping (inner) case height | 3.05 cm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 12.1 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 181 g |
| Shipping (inner) case length | 6.99 cm |
| Shipping (inner) case height | 3.05 cm |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks SFP-25G-BX-D-I-AO netwo...
£527.77
£439.81
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£413.95
£344.96
|
New
AddOn Networks 10GBase-ER SFP+ 1550nm...
£580.72
£483.93
|
Recommended
AddOn Networks C8R24B-AO network trans...
£748.69
£623.91
|
Hot Product
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£531.73
£443.11
|
Popular
AddOn Networks QSFP-100G-DR-S network...
£367.39
£306.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-25G-BX-D-I-AO
|
J9150D
|
SFP-10G-ER-AO
|
C8R24B-AO
|
SFP-10G-T-X=
|
QSFP-100G-DR-S-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
HPE
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP28
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
16000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





