We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-10GBASE-SR-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm
SKU
SFP-10GBASE-SR-AO
£72.42
£60.35
In Stock
10GBase-SR SFP+ Transceiver (MMF, 850nm, 300m, LC)
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | SFP-10GBASE-SR-AO |
| EAN | 0821455150047 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
Industry Standard 10GBase-SR SFP+ Transceiver (MMF, 850nm, 300m, LC). An Industry Standard SFP+ transceiver that operates at 850nm over multi-mode fiber, with a maximum reach of 300m connected via a LC connector. This Industry Standard SFP+ transceiver is 100% compliant with its designed networking application. This SFP+ transceiver is built comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. The actual part shipped may have a different part number, but will be functionally identical and 100% compatible. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
You may also be interested in
| Product |
New
AddOn Networks SFP-10GBASE-SR-AO netwo...
£72.42
£60.35
|
Bestseller
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£59.83
£49.86
|
Popular
Mikrotik S-4554LC80D network switch mo...
£99.02
£82.52
|
Mikrotik Q+85MP01D network switch modu...
£66.64
£55.53
|
Recommended
AddOn Networks 455883-B21-AO network t...
£69.50
£57.92
|
Hot Product
AddOn Networks 1000B-TX SFP network tr...
£60.32
£50.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-10GBASE-SR-AO
|
DEM-311GT
|
S-4554LC80D
|
Q+85MP01D
|
455883-B21-AO
|
GLC-TE-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
D-Link
|
Mikrotik
|
Mikrotik
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
QSFP+
|
SFP+
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Copper
|





