We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QFX-QSFP-40G-ESR4-AO network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+ 850 nm
SKU
QFX-QSFP-40G-ESR4-AO
£359.36
£299.47
In Stock
QSFP+, MPO, 40000 Mbs, 850 nm
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QFX-QSFP-40G-ESR4-AO |
| EAN | 0821455080177 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
Juniper Networks® QFX-QSFP-40G-ESR4 compatible 40GBase-CSR QSFP+ transceiver (MMF, 850nm, 400m, MPO, DOM). A 100% Juniper Networks® compatible QSFP+ transceiver that operates at 850nm over multi-mode fiber, with a maximum reach of 400m connected via a MPO connector. This Juniper Networks® QSFP+ transceiver is 100% compliant with its designed networking application, and is factory programmed with Juniper Networks® specific configuration data required for seamless networking integration. This QSFP+ transceiver will initialize and perform identically to Juniper Networks' transceiver and is built to meet or exceed Juniper Networks' specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. The actual part shipped may have a different part number, but will be functionally identical and 100% compatible. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.8 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Weight | 108 g |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 199 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 199 g |
You may also be interested in
| Product |
Popular
AddOn Networks QFX-QSFP-40G-ESR4-AO ne...
£359.36
£299.47
|
Hot Product
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£352.13
£293.44
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£409.92
£341.60
|
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£538.07
£448.39
|
New
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m...
£119.30
£99.42
|
Recommended
HPE Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km...
£288.37
£240.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QFX-QSFP-40G-ESR4-AO
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
SFP-10G-T-X=
|
J8177E
|
J4859D
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
QSFP+
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|





