We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks JNP-SFP-25G-LR-BXU-I-AO network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28
SKU
JNP-SFP-25G-LR-BXU-I-AO
£527.77
£439.81
In Stock
Juniper Networks JNP-SFP-25G-LR-BXU-I Compatible TAA Compliant 25GBase-BX SFP28 Transceiver (SMF, 1270nmTx/1330nmRx, 10km, LC, Rugged)
| SKU | JNP-SFP-25G-LR-BXU-I-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285094292 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Juniper Networks® JNP-SFP-25G-LR-BXU-I compatible SFP28 transceiver provides 25GBase-BX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1270nmTx/1330nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complimenting wavelengths. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Juniper Networks® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 1270 nm |
| Rx wavelength (max) | 1330 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | BX |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120.7 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Weight | 181.44 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
You may also be interested in
| Product |
Popular
AddOn Networks JNP-SFP-25G-LR-BXU-I-AO...
£527.77
£439.81
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£412.61
£343.84
|
New
AddOn Networks 10GBase-ER SFP+ 1550nm...
£1,096.62
£913.85
|
Recommended
AddOn Networks C8R24B-AO network trans...
£759.46
£632.88
|
Hot Product
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£534.00
£445.00
|
AddOn Networks QSFP-100G-DR-S network...
£433.79
£361.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JNP-SFP-25G-LR-BXU-I-AO
|
J9150D
|
SFP-10G-ER-AO
|
C8R24B-AO
|
SFP-10G-T-X=
|
QSFP-100G-DR-S-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
HPE
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP28
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
16000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





