We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks HCD25D10I0000-0-BXU-AO network transceiver module 1270 nm
SKU
HCD25D10I0000-0-BXU-AO
£527.77
£439.81
In Stock
Compatible TAA Compliant 25GBase-BX SFP28 Transceiver (SMF, 1270nmTx/1330nmRx, 10km, LC, Rugged)
| SKU | HCD25D10I0000-0-BXU-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285094216 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Fujitsu® HCD25D10I0000-0-BXU compatible SFP28 transceiver provides 25GBase-BX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1270nmTx/1330nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complimenting wavelengths. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Fujitsu® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1270 nm |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | TX |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1270 nm |
| Packaging data | |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AddOn Networks HCD25D10I0000-0-BXU-AO...
£527.77
£439.81
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
£782.21
£651.84
|
Hot Product
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£537.29
£447.74
|
AddOn Networks 321-2133 network transc...
£480.40
£400.33
|
Popular
AddOn Networks Q28-100G-ESR4-DE-AO net...
£585.66
£488.05
|
AddOn Networks QSFP-100G-SR4-DE-AO net...
£638.30
£531.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HCD25D10I0000-0-BXU-AO
|
J9151E
|
SFP-10G-T-X=
|
321-2133-AO
|
Q28-100G-ESR4-DE-AO
|
QSFP-100G-SR4-DE-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
HPE
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP28
|
QSFP28
|
QSFP28
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





