We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks AXLM761-10000S-AO network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+
SKU
AXLM761-10000S-AO
£360.41
£300.34
In Stock
QSFP+, LC, 150 m
| SKU | AXLM761-10000S-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285218605 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Netgear® AXLM761-10000S compatible QSFP+ transceiver provides 40GBase-SR throughput up to 150m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 832nm to 918nm via an LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Netgear® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. It is built to meet or exceed the specifications of Netgear®, as well as to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards to ensure seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | BX |
| Fiber ethernet cabling technology | 40GBASE |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Netgear |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Netgear |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Power | |
| Maximum voltage | 4 V |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks AXLM761-10000S-AO netwo...
£360.41
£300.34
|
Hot Product
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£352.13
£293.44
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£412.61
£343.84
|
Popular
AddOn Networks 845398-B21-AO network t...
£404.00
£336.67
|
New
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£534.00
£445.00
|
Recommended
AddOn Networks QSFP-100G-DR-S network...
£433.79
£361.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AXLM761-10000S-AO
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
845398-B21-AO
|
SFP-10G-T-X=
|
QSFP-100G-DR-S-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Cisco
|
HPE
|
AddOn Networks
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
QSFP+
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP28
|
SFP+
|
QSFP28
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





