We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 160-9116-900-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm
SKU
160-9116-900-AO
£180.41
£150.34
In Stock
SFP+, LC, 300 m
| SKU | 160-9116-900-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285187291 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Ciena® 160-9116-900 compatible SFP+ transceiver provides 10GBase-SR throughput up to 300m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Ciena®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Ciena |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Ciena |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, cTUVus, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Doesn't contain | Lead |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, cTUVus, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks 160-9116-900-AO network...
£180.41
£150.34
|
Popular
NETGEAR 10 Gigabit SR SFP+ Module netw...
£263.42
£219.52
|
Hot Product
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
£161.28
£134.40
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-SX SFP Module for Gigab...
£139.78
£116.48
|
New
AddOn Networks JD092B-AO network trans...
£180.41
£150.34
|
Recommended
Ubiquiti UACC-OM-MM-1G-D-20 network tr...
£170.17
£141.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
160-9116-900-AO
|
AXM761-10000S
|
GLC-LH-SMD=
|
GLC-SX-MMD=
|
JD092B-AO
|
UACC-OM-MM-1G-D-20
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
Ubiquiti
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





