We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 1061705876-01-AO network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 1490 nm
SKU
1061705876-01-AO
£59.35
£49.46
In Stock
ADVA Compatible TAA Compliant 1000Base-BX SFP Transceiver (SMF, 1310nmTx/1490nmRx, 10km, LC, DOM)
| SKU | 1061705876-01-AO |
|---|---|
| EAN | 0821456095729 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This ADVA® compatible SFP transceiver provides 1000Base-BX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1310nmTx/1490nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complimenting wavelengths. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent ADVA® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1490 nm |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Country of origin | United States |
| Brand compatibility | ADVA |
| Features | |
| Brand compatibility | ADVA |
| Country of origin | United States |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4368 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1490 nm |
| Packaging data | |
| Package weight | 181.4368 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
You may also be interested in
| Product |
Popular
AddOn Networks 1061705876-01-AO networ...
£59.35
£49.46
|
Bestseller
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£59.82
£49.85
|
Mikrotik S-C61DLC40D network transceiv...
£49.74
£41.45
|
Mikrotik Q+85MP01D network switch modu...
£66.64
£55.53
|
Recommended
AddOn Networks 455883-B21-AO network t...
£69.30
£57.75
|
Hot Product
AddOn Networks 1000B-TX SFP network tr...
£60.04
£50.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1061705876-01-AO
|
DEM-311GT
|
S-C61DLC40D
|
Q+85MP01D
|
455883-B21-AO
|
GLC-TE-AO
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
D-Link
|
Mikrotik
|
Mikrotik
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
QSFP+
|
SFP+
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Copper
|





