We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 100-01512-LR20-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
SKU
100-01512-LR20-AO
£308.82
£257.35
In Stock
Calix 100-01512 Compatible TAA Compliant 10GBase-LR SFP+ Transceiver (SMF, 1310nm, 10km, LC, DOM, Rugged)
| SKU | 100-01512-LR20-AO |
|---|---|
| EAN | 0821456100645 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Y |
This Calix® 100-01512 compatible SFP+ transceiver provides 10GBase-LR throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1310nm via an LC connector. It is also capable of withstanding rugged environments and can operate at temperatures between -40C to +85C. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Calix® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Country of origin | United States |
| Compatible products | 100-01512 |
| Brand compatibility | Calix |
| Features | |
| Compatible products | 100-01512 |
| Brand compatibility | Calix |
| Country of origin | United States |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4368 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Compatible products | 100-01512 |
| Packaging data | |
| Package weight | 181.4368 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks 100-01512-LR20-AO netwo...
£308.82
£257.35
|
Popular
NETGEAR 10 Gigabit SR SFP+ Module netw...
£324.34
£270.28
|
Hot Product
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£350.78
£292.32
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£408.58
£340.48
|
New
HPE Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km...
£288.37
£240.31
|
Recommended
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£384.82
£320.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-01512-LR20-AO
|
AXM761-10000S
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
J4859D
|
MA-SFP-1GB-SX
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Netgear
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|





