| SKU | CB5403CMA-QM0120 |
| EAN | 4711387546307 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Plus Enterprise CB54 |
| PDF URLs |
View PDF |
Elevate your competitive edge
The power to do more
With up to Intel® Core Ultra 7 processor and 16 GB of fast, efficient LPDDR5x 6400 MHz memory, ASUS ExpertBook CB54 Chromebook Plus Enterprise packs the software and hardware features needed to activate worker productivity. The modern, cloud-first OS coupled with 2x the power, speed, memory and storage1, empowers the best work, whether in-office, remote — or anywhere in between.
Crystal clear calls
Real-world strength
Titan C2 security chip
Cutting-edge connectivity
High def viewing
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Fog Silver |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor model | 115U |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 1 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 4.5 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Repairability index | 4.5 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Height | 16.9 mm |