We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QSFP-40G-SR-BD-AO network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+ 918 nm
SKU
QSFP-40G-SR-BD-AO
£414.53
£345.44
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
LC, QSFP+, MMF, 150m, 40GBase, 832nm - 918nm, SR
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QSFP-40G-SR-BD-AO |
| EAN | 0821455630969 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Cisco® QSFP-40G-SR-BD compatible QSFP+ transceiver provides 40GBase-SR throughput up to 1050m over multi-mode fiber (MMF) over wavelengths between 832nm and 918nm using a LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Cisco® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. All of our transceivers are Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Wavelength | 918 nm |
| Cabling technology | 40GBase |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Hot-swap | Yes |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Cabling technology | 40GBase |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Wavelength | 918 nm |
| Cabling technology | 40GBase |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.6 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.6 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£352.13
£293.44
|
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£411.26
£342.72
|
AddOn Networks 845398-B21-AO network t...
£399.06
£332.55
|
AddOn Networks JD094B-AO network trans...
£264.84
£220.70
|
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£535.61
£446.34
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
845398-B21-AO
|
JD094B-AO
|
SFP-10G-T-X=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
HPE
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
Cisco
|
| Interface type |
SFP28
|
SFP+
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|




